e
sv

NTV, BÜLTEN / 25 EYLÜL CUMARTESİ

38 okunma — 23 Eylül 2021 22:32

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin ile;

Halkın Mutfağı”

25 Eylül Cumartesi

18:15

Halkın Mutfağı’, Kadim Anadolu Lezzetlerini Ekrana Taşıyor

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin; karış karış gezdikleri Anadolu’nun bereketli topraklarının, binlerce yıllık öyküsünü ‘Halkın Mutfağı’ ismi ile ekranlara taşıyor. Yöresinde yetişen en özel mahsulleri yerinde görmeye giden iki usta, isimsiz kahramanların evlerine, dükkanlarına hatta tarlalarına misafir oluyor.

Adnan Şahin ve Cüneyt Asan ‘Emek olmadan yemek olmaz’ ilkesiyle yola çıktıkları programda, Anadolu’nun lezzet sırlarına yolculuk yapıyor. Cüneyt Asan ‘Emekçi’, Adnan Şahin ise ‘Yemekçi’ olarak izleyici karşısına çıkıyor. Programın sonunda ise; emek verenlerle birlikte, yöresel lezzetlerle donatılmış sofranın etrafında buluşuluyor.

Halkın Mutfağı’ bu hafta; Trakya’nın lezzetlerle dolu kenti Tekirdağ’da…

Adnan Şahin ve Cüneyt Asan, Tekirdağ’a özel bir lezzet olan ‘Çerkez Müsellim Pabuç Köftesi’nin yapımını ve adının nereden geldiğini ustasından öğreniyor. Peynir çeşitleriyle ünlü Tekirdağ’da kaşar peynirinin yapım aşamasını adım adım takip eden ikili, benzerlerinden farklı bir şekilde pişirilen peynir helvasını tatmayı da ihmal etmiyor.

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin ile “Halkın Mutfağı” 18 Eylül Cumartesi saat 18:15’te NTV’de…

Mesut Yar ile

TAŞ GASTE

25 Eylül Cumartesi

12.20

Mesut Yar, haberciliğinin yanı sıra bu kez arkeolog kimliğini de ekrana taşıyor ve zamanda yolculuğa çıkıyor… Tarihe damga vuran manşetlerin peşine düşen Mesut Yar, Taş Gaste’de binlerce yıl öncesinin gündemini, uzmanlarıyla birlikte ortaya çıkarıyor… Göbeklitepe’den Troya’ya, Kapadokya’dan Knidos’a geçmişin en önemli haberleriyle ‘Taş Gaste’, NTV’de…

Taş Gaste bu hafta, Marmaris’in binlerce yıldır saklanan sırrının izini sürüyor. Antik çağın habercisi Mesut Yar, kazılarına yeni başlanan Amos antik kentinde, haber peşine düşüyor. Rodos’un “Karşıyaka”sında, yaklaşık 3 bin yıllık bir antik kentte, ilk bulguları kazı ekibiyle birlikte olay yerinde inceliyor. Milattan Sonra 3’üncü yüzyılda burada işlenen kültürel cinayetin şifrelerini, arkeologlarla birlikte çözmeye çalışıyor. Definecilerin elinden kurtarılan aile mezarı, bize ne söylüyor? Amoslular dimdik bir yamaçta, nasıl verimli tarım yapabildi? Kiraya verdikleri tarım alanlarında koydukları katı kurallar nelerdi? Zenginliklerini korsanlardan nasıl korudular? Milattan Sonra 3’üncü yüzyılda, refah içindeki kentlerini bir anda terk edip nereye kayboldular?

Mesut Yar ile Taş Gaste, ‘Amos’ bölümüyle cumartesi günü saat 12.20’de NTV’de…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli