e
sv

NTV, BÜLTEN / 16 EKİM CUMARTESİ

81 okunma — 14 Ekim 2021 23:50

Mesut Yar ile

TAŞ GASTE

16 Ekim Cumartesi

12.30

Mesut Yar, haberciliğinin yanı sıra bu kez arkeolog kimliğini de ekrana taşıyor ve zamanda yolculuğa çıkıyor… Tarihe damga vuran manşetlerin peşine düşen Mesut Yar, Taş Gaste’de binlerce yıl öncesinin gündemini, uzmanlarıyla birlikte ortaya çıkarıyor… Göbeklitepe’den Troya’ya, Kapadokya’dan Knidos’a geçmişin en önemli haberleriyle ‘Taş Gaste’, NTV’de…

Taş Gaste, antik çağın Anadolu başkentinde basılıyor. Mesut Yar, dünyanın en değerli arkeolojik hazineleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde haber avına çıkıyor. Geçmişi Milattan Önce 7 binli yıllara kadar uzanan, tarihi boyunca kesintisiz yerleşim görmüş Efes’te, yüz yılı deviren kazı tarihçesi, neler söylüyor? Dünyanın yedi harikasından birine ev sahipliği yapan ören yerinde, son haberler neler? Antik çağın habercisi Mesut Yar, mega kentin gündemini yerinde izliyor. Antik çağın başlıca kütüphanelerinden birinde araştırmalar yapıyor; görgü tanıklarını dinliyor ve uzman yazı işleri ekibiyle birlikte, Taş Gaste Efes Özel Sayısı’nın manşetlerini atıyor. 

Mesut Yar ile Taş Gaste, ‘Efes’ bölümüyle cumartesi günü saat 12.30’de NTV’de…

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin ile;

Halkın Mutfağı”

16 Ekim Cumartesi

18:15

Halkın Mutfağı’, Kadim Anadolu Lezzetlerini Ekrana Taşıyor

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin; karış karış gezdikleri Anadolu’nun bereketli topraklarının, binlerce yıllık öyküsünü ‘Halkın Mutfağı’ ismi ile ekranlara taşıyor. Yöresinde yetişen en özel mahsulleri yerinde görmeye giden iki usta, isimsiz kahramanların evlerine, dükkanlarına hatta tarlalarına misafir oluyor.

Adnan Şahin ve Cüneyt Asan ‘Emek olmadan yemek olmaz’ ilkesiyle yola çıktıkları programda, Anadolu’nun lezzet sırlarına yolculuk yapıyor. Cüneyt Asan ‘Emekçi’, Adnan Şahin ise ‘Yemekçi’ olarak izleyici karşısına çıkıyor. Programın sonunda ise; emek verenlerle birlikte, yöresel lezzetlerle donatılmış sofranın etrafında buluşuluyor.

Halkın Mutfağı’ bu hafta; sırlarını surlarına fısıldayan şehir Diyarbakır’da.

Adnan Şahin ve Cüneyt Asan, yeni bölümünde Diyarbakır mutfağının izini sürüyor. Adnan Şahin ve Cüneyt Asan; ‘karpuz’, ‘karacabağ pirinci’, ‘çoban kebabı’ ve ‘burma kadayıf’ gibi Diyarbakır Mutfağı’nın zengin tatlarını yerinde deneyimliyor.

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin ile “Halkın Mutfağı” 16 Ekim Cumartesi saat 18:15’te NTV’de…

ÇARŞI PAZAR EKONOMİ

16 Ekim Cumartesi

21.15

Ekonomi stüdyodan çıktı, sokağa indi. Ekmekten altına, futboldan turizme; halkın ekonomisi Berfu Güven’in sunumuyla NTV’de ekrana geliyor.

Berfu Güven bu hafta Çarşı Pazar’da; ‘boya-badana’ ekonomisini ele alıyor. Güven, programda Türkiye’de zaman içinde boya-badana alışkanlıklarının nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Boya sektörünün dünyadaki yerini araştıran Güven, iyi boya yapmanın püf noktalarını bir boya ustasının elinden öğreniyor.

Çarşı Pazar Ekonomi, Berfu Güven’in sunumuyla 16 Ekim Cumartesi 21.15’te NTV’de.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli